Ogród Ogrody

Pierwsze wiosenne opryski

Pierwsze wiosenne opryski
Marzec to czas, w którym przyroda zaczyna budzić się do życia. Dni stają się dłuższe, a na niebie częściej pojawia się słońce – rozpoczyna się nowy sezon w ogrodzie.
To pora cięć, sadzonek, pierwszego wysiewu roślin jednorocznych, kwiatów, warzyw i ziół. Przy odpowiedniej pogodzie powinniśmy także rozpocząć nawożenie i opryski.

Porządki na działce
Wiosenny sezon w ogrodzie, należy rozpocząć od uporządkowania terenu z zimowych pozostałości. Jeśli na naszych trawnikach znajdują się resztki śniegu, należy rozbić jego skorupę, by szybciej się roztopił lub jeśli są to niewielkie ilości po prostu go usunąć. Aby zapobiec rozwojowi chorób grzybicznych oraz szkodników, którym sprzyja coraz wyższa temperatura, należy też usunąć z grządek i rabat stare liście, gałązki itp. Ściółki, które jesienią pozostawiliśmy jako zabezpieczenie dla roślin przed mrozem i śniegiem. Resztki te można wykorzystać jako kompost.

Pozimowe cięcie i sadzenie
W tym okresie rozpoczynamy pielęgnacyjne cięcie drzew, aby zapewnić swobodny wzrost nowym pędom. Wykonując ten zabieg, usuwamy uschnięte, połamane i dotknięte chorobą gałęzie. To również dobry czas na przycięcie żywopłotów i krzewów ozdobnych kwitnących latem. Marzec jest również idealnym miesiącem na rozmnażanie z sadzonek roślin np. krokusów, uczepów czy fuksji.

Zapobiegaj – pryskaj
Wiosenne opryski rozpoczynamy w marcu. Są one bardzo ważne szczególnie dla drzew owocowych, gdyż w znacznym stopniu zapobiegają rozwojowi chorób i szkodników w późniejszym okresie wegetacji. Opryski te wykonujemy w momencie, gdy na drzewach nie ma jeszcze liści. Oczywiście termin poszczególnych oprysków należy dostosować do warunków pogodowych oraz fazy rozwoju roślin. Jest to istotne ponieważ zarówno oprysk wykonany zbyt wcześnie jak i zbyt późno, nie będzie skuteczny. Aby uzyskać optymalne efekty i owocne zbiory, opryski należy powtarzać w kolejnych fazach rozwoju roślin czyli: w fazie rozwoju liści, przed otwarciem pąków kwiatowych, w czasie kwitnienia itd.

Aby opryskiwanie było w pełni skutecznie i precyzyjne, oprócz zastosowania się do powyższych zasad, należy zadbać także o odpowiednie sprawdzone (najlepiej ekologiczne) preparaty i niezawodny sprzęt. W tym przypadku polecamy wyjątkowo wytrzymałe profesjonalne opryskiwacze marki Kwazar: Neptune Super i Orion Super o zróżnicowanej pojemności.

Opryskiwacz plecakowy Neptune Super
O stałej pojemności 15l. jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Zastosowany system nośny oraz termiczna izolacja zbiornika od pleców, zapewnia wysoki komfort i wygodę użytkowania nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Unikalna konstrukcja opryskiwacza z ukrytym we wnętrzu zbiornika zespołem pompy gwarantuje bezpieczeństwo i lepszą wydajność pracy. Wyposażony jest również w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m. Dodatkowo model „EL” posiada akumulator o pojemności 7,2 Ah, zasilający pompę membranową. Jedno ładowanie akumulatora pozwala na wypryskanie ok. 150 litrów cieczy. Narzędzie to doskonale sprawdza się w większych sadach, na plantacjach w szkółkach oraz wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno – ogrodniczych.
Cena ok. 260 zł. model EL 860 zł.
Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.
www.sklep.kwazar.com.pl

Opryskiwacz naramienny Orion Super
To uniwersalny i praktyczny, ręczny opryskiwacz ciśnieniowy. Jest zaprojektowany tak, aby umożliwić wykonywanie najbardziej wymagających prac związanych z ochroną roślin. Zastosowanie znajduje przede wszystkim przy aplikacji środków nawozów dolistnych i herbicydów. Idealny do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w średnich sadach, szkółkach oraz uprawach rolnych. Wszystkie elementy opryskiwaczy Orion wykonane są z materiałów o wysokiej wytrzymałości i odporności chemicznej. Wbudowany zawór bezpieczeństwa zapobiega nadmiernemu napompowaniu zbiornika, a co za tym idzie chroni go przed uszkodzeniem. Wysokiej jakości uszczelnienia oraz podstawa stabilizująca zbiornik dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo pracy. Urządzenie wyposażone jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m.
Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L
Cena: ok. 125-140 zł. (w zależności od pojemności)
Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.
www.sklep.kwazar.com.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy