Oświetlenie

Przełącz się na oświetlenie oparte na technologii LED

Informacja prasowa Warszawa, 21 lutego 2014 r. Przełącz się na oświetlenie LED z IKEA Szukasz dobrych energooszczędnych żarówek, które będą Ci służyły przez wiele lat?

Informacja prasowa
Warszawa, 21 lutego 2014 r.

Przełącz się na oświetlenie LED z IKEA

Szukasz dobrych energooszczędnych żarówek, które będą Ci służyły przez wiele lat? IKEA radzi: bądź sprytny i jednocześnie ekologiczny ? przełącz się na oświetlenie oparte na technologii LED. Przede wszystkim pozwoli Ci ono zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dodatkowo żarówki LED-owe są bezpieczne i przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji i po zużyciu można je oddać do recyklingu.

Jak działa żarówka LED?
LED (ang. light-emitting diode) to dioda emitująca światło, czyli inaczej elektroluminescencyjna. Światło emitowane przez LED-y generowane jest poprzez ruch elektronów w półprzewodniku. Jest to inny mechanizm niż w przypadku tradycyjnych żarówek ? świecą się one na skutek przepływu prądu elektrycznego przez cienkie włókno, które rozgrzewa się do określonej temperatury, wytwarzając światło.

Oświetlenie LED jest stosowane od lat 60. XX wieku, np. w drogowej sygnalizacji świetlnej, na tablicach informacyjnych na lotniskach czy w samochodach. Początkowo diody LED nie dawały zbyt dużo światła, jednak z czasem technologia ta rozwinęła się i zawitała do naszych domów, przynosząc korzyści zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu.

Oświetlenie przyjazne dla portfela i środowiska
LED to prawdziwa rewolucja w oświetleniu. Diody LED zużywają do 85% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Podobnie jest w przypadku popularnych świetlówek energooszczędnych, ale tym, co wyróżnia LED-y, jest ich żywotność ? potrafią one świecić nawet do 25 tysięcy godzin, czyli około 25 lat. Koszt żarówki LED-owej jest co prawda wyższy, ale zainwestowane pieniądze zwrócą się po 2 latach korzystania. Przez kolejne 23 lata możesz cieszyć się światłem, które nic nie kosztuje. W efekcie zaoszczędzisz na wydatkach na prąd, a ponadto przyczynisz się do spadku emisji gazów cieplarnianych.

A to już wiesz?  Tubądzin Design Days i Maciej Zień we Wrocławiu

Oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska nie tylko dlatego, że jest energooszczędne i wystarcza na wiele lat. Żarówki LED-owe nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych substancji, dzięki czemu łatwiej też poddać je recyklingowi. Zużyte świetlówki możesz przynieść do Biura Obsługi Klienta w najbliższym sklepie IKEA. Firma zatroszczy się o to, aby zostały odpowiednio przetworzone.

Wyjątkowe LED-y
Dodatkowo diody LED stwarzają nowe możliwości w projektowaniu i aranżacji wnętrz, ponieważ mogą zostać wbudowane w lampy. Pozwala to na tworzenie unikalnych kształtów, których nie udałoby się uzyskać, wykorzystując tradycyjne żarówki.
LED-y dają ciepłe, jasne, równomierne światło, przyjemniejsze dla oczu niż światło emitowane przez wiele konwencjonalnych świetlówek. Oprócz tego zapalają się od razu po włączeniu, i co ważne nie nagrzewają się, więc nie można się nimi oparzyć.

Jak dobrać odpowiednią żarówkę LED?
Aby znaleźć żarówkę LED o podobnej mocy jak tradycyjna, musimy przeliczyć wartość lumenów na waty. Możemy to jednak zrobić jedynie orientacyjnie. W uproszczeniu przyjmuje się, że dioda LED emitująca 600 lumenów daje światło zbliżone do tradycyjnej żarówki o mocy około 60 watów. Taki przelicznik można przyjąć także dla LED-ów o innej mocy. Tabelę porównawczą żarówek tradycyjnych i LED-owych znajdziesz w broszurze ?LED ? rewolucja w oświetleniu? (str. 6-7) dostępnej w każdym sklepie IKEA oraz w przewodniku internetowym znajdującym się pod adresem www.IKEA.pl/poradnikled.
?Klienci często mają problem z wyborem odpowiedniej żarówki, stąd pomysł na prosty przewodnik z niezbędnymi i podstawowymi informacjami na temat oświetlenia opartego na technologii LED. Dotyczy to zarówno danych technicznych, jak i cen czy korzyści dla środowiska naturalnego płynących ze stosowania żarówek LED-owych. Przewodnik pokazuje też priorytetowe obszary zaangażowania IKEA ? zrównoważone życie w domu, oszczędność zasobów i energii oraz odpowiedzialność społeczną? ? powiedziała Joanna Sitek ze sklepu IKEA w Łodzi, autorka przewodnika.

A to już wiesz?  Oświetlenie w królewskim stylu – kolekcja ROYALTY od PUFF-BUFF

IKEA świeci przykładem i przełącza się na LED
W październiku 2010 roku IKEA rozpoczęła wymianę wszystkich żarówek oraz lamp w swoim asortymencie sprzedażowym na LED-owe. Proces ten będzie trwał do końca 2016 roku. Dzięki temu miliony ludzi na całym świecie będą mogły na co dzień żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i bardziej oszczędny, zwłaszcza że celem IKEA jest oferowanie produktów LED w najniższych cenach na rynku. Już teraz diody LED są wbudowane w prawie każdy rodzaj oświetlenia, jakie oferuje firma ? reflektorki punktowe, lampy podłogowe, stołowe, ścienne oraz do pracy, a także oświetlenie zintegrowane czy latarki. Dodatkowo w sklepach i pozostałych budynkach Grupy IKEA trwa proces wymiany oświetlenia przemysłowego na bardziej przyjazne dla środowiska.

Zrób prezent sobie i środowisku
Karnawał to okres zabawy do białego rana, dlatego przyda nam się dobre oświetlenie, które przetrwa niejedną całonocną imprezę. Diody LED są nie tylko żywotne, ale też dostępne w różnych kolorach, w ciepłych i zimnych odcieniach światła. Dzięki nim będziesz mógł zaaranżować oświetlenie w domu stosownie do swoich potrzeb i gustu. Jeśli potrzebujesz dobrego światła, np. do kuchni, łazienki czy salonu, w IKEA możesz kupić żarówki LEDARE w atrakcyjnej cenie. Przykładowo żarówka o mocy 600 lumenów z możliwością ściemniania kosztuje 29,99 zł (poprzednia cena to 49,99 zł), a popularne przeźroczyste i opalowe żarówki z gwintem E27, o mocy 400 lumenów ? 19,99 zł za sztukę. Więcej informacji na temat oświetlenia LED IKEA znajdziesz w sekcji produktowej: www.IKEA.pl/led.

IKEA zachęca też od udziału w kampanii ?Zrób prezent sobie i środowisku? organizowanej przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Celem akcji jest zmiana codziennych nawyków na bardziej ekologiczne. Wystarczy wejść na stronę http://www.ekoprezent.org/ekopostanowienia, zrobić ekopostanowienie i konsekwentnie je realizować.

?Wykorzystanie energooszczędnego oświetlenia LED, które będzie nam służyło przez wiele lat, a po zużyciu łatwo będzie poddać je utylizacji, to jeden z aspektów zrównoważonego życia w domu. Warto więc zrobić sobie ekoprezent w postaci takiej żarówki, zwłaszcza że w ten sposób, jeszcze do 29 marca, można wesprzeć nasz najnowszy projekt społeczny ?Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców?. W ramach akcji od każdej sprzedanej żarówki LEDARE, IKEA Foundation przekaże 1 euro na zapewnienie oświetlenia w obozach UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców) dla uchodźców w krajach, takich jak Etiopia, Czad, Bangladesz i Jordania? ? powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska Sp. z o.o.
Więcej informacji na temat oświetlenia LED w IKEA:
www.IKEA.pl/poradnikled
www.IKEA.pl/led

A to już wiesz?  Lampy CTLS NEA LED - spotkanie techniki z designem

Więcej informacji na temat projektu ?Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców? na www.IKEA.pl w sekcji Zrównoważony rozwój/Ludzie i społeczności

Lampka LED FRYEBO-001-2014-02-21 _ 15_30_50-75

LED (1)-002-2014-02-21 _ 15_30_45-75

LED (2)-003-2014-02-21 _ 15_30_47-75

Żarówki LEDARE-004-2014-02-21 _ 15_30_50-75

________________________________________
Nazwa marki IKEA to akronim ? skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).
IKEA jest innowatorem oraz doradcą w zakresie wyposażenia wnętrz, którego celem jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które w roku finansowym 2013 odwiedziło ponad 20 milionów osób. Ponadto, poprzez Inter IKEA Centre Group Poland, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Biuro Zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając je do sieci IKEA na całym świecie.
Dodatkowych informacji udziela:
Karolina Horoszczak
PR Manager, rzecznik prasowy ? grupa IKEA w Polsce
Tel.: +48 22 720 46 46
E-mail: [email protected]

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy