Wystrój mieszkania

Mozaika piękna i stylu

Warszawa, 9.08.2017 r. Informacja prasowa Mozaika piękna i stylu Zdobiła miasta już tysiące lat temu. Mimo długiej tradycji ta technika dekoracji ciągle podlega metamorfozom i

Warszawa, 9.08.2017 r.
Informacja prasowa

Mozaika piękna i stylu
Zdobiła miasta już tysiące lat temu. Mimo długiej tradycji ta technika dekoracji ciągle podlega metamorfozom i dotrzymuje kroku postępowi. Dziś można podziwiać wszystkie jej zalety we własnej, nowoczesnej łazience.

Współczesne mozaiki ceramiczne urozmaicają wykończenie łazienki. Są piękne, przełamują monotonię podstawowych płytek, uzupełniają wystrój, podkreślają odrębność różnych stref pomieszczenia i eksponują architektoniczne elementy. Świetnie sprawdzają się przy wykańczaniu niewielkich powierzchni. Kiedyś mozaikę układano kostka po kostce,
co znacznie podnosiło koszty i wydłużało czas pracy, a w dodatku wymagało znalezienia naprawdę dobrego fachowca. Na szczęście pojawił się rewolucyjny pomysł umieszczenia jej na siatce – w ten sposób mocuje się mozaikę do ściany większymi panelami. W razie potrzeby łatwo je przyciąć, nie uszkadzając ceramiki.

Kwadraty, łezki, plastry miodu
Mogłoby się wydawać, że era przemysłowa wyparła mozaikę ze świata wnętrz i architektury. Na szczęście technologia się rozwija, a wraz z nią mozaika. Współcześni producenci ceramiki potrafią zrobić nie tylko efektowne oraz wytrzymałe wielkoformatowe kolekcje, ale
i drobne, skomplikowane wzory. Mogą tworzyć płytki o kształcie kwadratu, prostokąta, ale też sześciokąta lub z arabeską. Pozwala to na dużą swobodę w projektowaniu własnej łazienki. Ten wachlarz możliwości widać w przypadku mozaiki z nowych kolekcji marki Opoczno, wśród których znajdziemy wzory składające się z elementów o opływowych lub prostych krawędziach.

Kamień, ceramika i plastikowe nakrętki
Do tworzenia mozaiki używano, i do dziś się używa, różnorodnych materiałów.
Od otoczaków aż po współczesną ceramikę i tak zaskakujące elementy, jak potłuczone naczynia, znaczki pocztowe czy nakrętki od plastikowych butelek. W dzisiejszych łazienkach zdecydowanie króluje mozaika ceramiczna – duże możliwości łączy z trwałością i wygodą użytkowania. W nowych kolekcjach marki Opoczno znajdziemy mozaiki realistycznie naśladujące marmur i inne szlachetne kamienie. Na szczególną uwagę zasługuje ta z kolekcji Carrara Pulpis, ze wzorem żyłkowanego szarego marmuru. Precyzyjnie wycięte elementy układają się w geometryczny wzór, dający złudzenie niemal trójwymiarowości.

A to już wiesz?  Poczuj się naturalnie we własnym wnętrzu!

Geometryczna doskonałość
Ludzkość swoje doświadczenia z mozaiką zaczynała właśnie od geometrycznych wzorów. Przez kolejne stulecia i tysiąclecia mozaika służyła do tworzenia wspaniałych obrazów czy portretów. Wyjątkiem były między innymi tereny, na których żyli muzułmanie, stosujący
się do zakazu tworzenia wizerunków żywych istot. Na przykładzie arabskich budowli można zobaczyć, że geometryczne wzory sięgają szczytów mozaikowej doskonałości. W nowych propozycjach Opoczna też rządzi geometria. W kolekcjach Sahara Desert i Arlequini pojawia się mozaika o heksagonalnym kształcie, przypominającym podłogi rustykalnych francuskich domów. Sam kształt sześciokąta nie jest jeszcze niczym niezwykłym, ale na ścianie mozaika tworzy piękny wzór plastra miodu. Świetnie wygląda połączona z innymi, wielkoformatowymi płytkami. Pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i w stylu vintage. Szczególnie piękna jest mozaika Sahara Desert o zróżnicowanym rysunku naturalnej skały.
Karciane motywy
Klasyką modnego stylu vintage są czarno-białe mozaiki. Znajdziemy je w Paryżu
i przedwojennych warszawskich kamienicach. W ten trend wpisuje się mozaika Magnifique
– w arabesce kontrast został podkreślony dodatkowym zróżnicowaniem powierzchni (białe płytki są matowe, czarne natomiast wykończono na lustrzany połysk).

***
Więcej informacji na temat opisanych kolekcji dostępnych jest w: newsletterze „Get the Look!”

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy