Akcje społeczne Aktualności

Warsztaty kulinarne Zero Waste we Wrocławiu

Informacja prasowa
28 czerwca 2019, Warszawa

Warsztaty kulinarne Zero Waste we Wrocławiu
Akademia Smaku Sokołów o niemarnowaniu żywności

Marnowanie żywności i innych ważnych zasobów naturalnych jest dziś problemem o znaczeniu globalnym. Akademia Smaku Sokołów po raz kolejny poruszyła temat Zero Waste, organizując we Wrocławiu warsztaty kulinarne poświęcone temu zagadnieniu. Uczestniczący w nich blogerzy i dziennikarze mogli dowiedzieć się, jak postępować na co dzień, by skutecznie ograniczać wyrzucanie żywności. Przygotowując wspólnie z Piotrem Kucharskim cztery oryginalne dania, przekonali się, jak wiele smaku można uzyskać wykorzystując w kuchni tzw. resztki jedzenia.

Odpowiedzialność społeczna w biznesie i w codziennym życiu
Akademia Smaku Sokołów, która za cel stawia sobie edukację kulinarną związaną z nowymi trendami oraz istotnymi zagadnieniami społecznymi, patronowała kolejnemu spotkaniu pod hasłem Zero Waste. – Sokołów działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – mówi Marcin Bałanda, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A. – Skutecznie ograniczamy emisję CO2, optymalizujemy zużycie wody i energii elektrycznej w zakładach, modernizujemy opakowania. Ideę społecznej odpowiedzialności chcemy też szeroko przekazywać naszym konsumentom, zachęcając do takiej postawy na co dzień – w różnych dziedzinach życia, w tym również oczywiście podczas przygotowywania posiłków. Organizując poprzednie warsztaty Zero Waste, przekonaliśmy się, jak duże zainteresowanie budzi ten temat – dlatego postanowiliśmy kontynuować edukowanie w tym kierunku.

Wrocławskie spotkanie poprowadził Piotr Kucharski – ekspert od niebanalnych pomysłów na wykorzystanie produktów, które najczęściej są wyrzucane. Warsztaty odbyły się w Studiu Kulinarnym w Browarze Mieszczańskim. Marcin Bałanda wprowadził uczestników w tematykę Zero Waste. –

Wszyscy musimy uświadomić sobie wagę problemu marnowania żywności – podkreślił. – Tylko w naszym kraju każdego roku na śmietnik trafia kilka milionów ton jedzenia.

Jak to zmienić? Ważna jest m.in. większa świadomość na temat kulinarnego wykorzystania tzw. resztek, racjonalne planowanie zakupów, odpowiednie przechowywanie żywności. Piotr Kucharski przekonywał również do przeciwdziałania marnowaniu wody i energii w kuchni i maksymalnego wykorzystywania jednego źródła energii. Prostym, a jednocześnie naprawdę istotnym działaniem jest
ograniczenie zużycia torebek foliowych – dlatego każdy z uczestników warsztatów otrzymał zestaw bawełnianych woreczków na zakupy spożywcze.

Gotowanie z pomysłem – i ze smakiem
Piotr Kucharski zaproponował cztery dania, a w każdym z nich zostały wykorzystane składniki, które często trafiają do śmieci. Pyszna zupa krem powstała na bazie po-grillowych warzyw, a jej smak dopełnił chrupiący chips z boczku surowego wędzonego Sokołów i pasta ze zwiędłych ziół i oliwy. „Odświeżana” bagietka stała się podstawą do przygotowania kanapki ze stekiem z antrykotu Uczta Qulinarna oraz sosem zero-wastowym, ze zwiędłym szczypiorkiem i zwiędłymi rzodkiewkami. Idealnym sposobem na wykorzystanie zwiędłych warzyw okazała się również sałatka z piklowanymi warzywami, pomysłowo posypana tartym Beef Jerky Sokołów. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również, jak przygotować oryginalny deser z użyciem czerstwego ciasta drożdżowego – wystarczy zalać je masą z jajek i mleka, dodać przejrzałe, sezonowe owoce, zapiec w piekarniku – i gotowe.

Zwieńczeniem spotkania był tradycyjnie posiłek – a przy stole zastawionym wspólnie przygotowanymi daniami w stylu Zero Waste, trwały rozmowy o pomysłach na codzienne działania, które pomogą unikać marnowania żywności.

O firmie Sokołów S.A.
”SOKOŁÓW” S.A. to jeden z największych producentów mięsa w Centralno-Wschodniej Europie i jeden z liderów branży w Polsce. Od lat wyznacza standardy i jest prekursorem zmian w sektorze mięsnym. Firma zatrudnia ponad 8 000 osób. Główna siedziba spółki mieści się w Sokołowie Podlaskim. W skład spółki wchodzi 8 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w: Sokołowie Podlaskim, Kole, Robakowie, Dębicy, Czyżewie, Jarosławiu, Tarnowie oraz Osiu.

Marka SOKOŁÓW to jedna z najcenniejszych polskich marek, doceniana przez konsumentów szczególnie za smak i wysoką jakość, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia – Ulubiona Marka Polaków, złote medale MTP Polagra Food oraz prestiżowy tytuł Solidnego Pracodawcy.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy