Kuchnia

Gruzińskie i ormiańskie dania, które pokochali Polacy

Informacja prasowa
Warszawa, 3 września 2019

Gruzińskie i ormiańskie dania, które pokochali Polacy

Kuchnia gruzińska zajmuje pierwsze miejsce w sondażach na temat smaków, które Polacy chcieliby spróbować w 2019 roku. Nic dziwnego, bo jest ona nie tylko bardzo smaczna, ale i sycąca. Podpowiadamy jakie dania cieszą się największą popularnością w gruzińsko-ormiańskich restauracjach.

– Podstawą kuchni gruzińskiej są mięsa. Dania przygotowywane są głównie na bazie wieprzowiny, wołowiny i jagnięciny, do których dodaje się przede wszystkim bakłażany, pomidory i paprykę, które są podstawowymi warzywami w Gruzji.
W kuchni ormiańskiej ważne miejsce zajmują również kasze, z których najpopularniejsza to bulgur. – mówi Levan Dumbowski, szef kuchni restauracji gruzińsko-ormiańskiej Leo’s Marani.

Oto lista dań, które najchętniej wybierają Polacy:

1) Chaczapuri – ciasto drożdżowe z nadzieniem serowym. Polacy najchętniej wybierają farsz z sera gruzińskiego lub z mięsem. Chaczapuri adżarskie
z serem i jajkiem znakomicie nadaje się na śniadanie lub pożywną przekąskę. Najlepiej smakuje jeszcze lekko ciepłe.

2) Badridżani Nigwizit– czyli tzw. „gruzińskie bakłażany”. To roladki
z grillowanych plastrów bakłażana, nadziewany pastą z orzechów włoskich
i gruzińskich ziół. Na wierzchu są posypane pestkami granata.

3) Podobnym, orzechowy farsz można również znaleźć w smażonych pieczarkach. To danie nazywa się Soko Nigwizit.

4) Charczo Megruli – pożywna zupa na bazie duszonej cielęciny, doprawiona aromatycznymi ziołami i orzechami włoskimi.

5) Lobio – pachnąca kolendrą, wegetariańska potrawa z czerwonej fasoli podawana w glinianym naczyniu z gruzińskim chlebem, czyli puri.

6) Chaszlama ormiańska – bardzo sycące danie na bazie wolno gotowanych wołowych żeberek w winie z ziołami, papryką, pomidorami i ziemniakami.

7) Chinkali – wielbiciele pierogów na pewno powinni spróbować wypełnionych mięsnym farszem gruzińskich chinkali, które kształtem przypominają sakiewkę.

8) Garni Jarach –jest daniem góralskim kuchni ormiańskiej. To grillowany bakłażan przykryty duszonym mięsem oraz gorącym, bardzo aromatycznym sosem pomidorowo – paprykowym.

9) Tolma – fani gołąbków powinni koniecznie spróbować ormiańskiej wersji tego smakołyku, gdzie pyszny, mięsny farsz przyprawiony aromatycznymi ziołami zawinięty jest w liście winogron.

10) Dolma – bakłażan, pomidor i papryka to podstawowe warzywa w kuchni gruzińskiej. W tej potrawie każde z nich jest wydrążone i napełnione mielonym mięsem o wyraźnym, ziołowym aromacie.

11) Pstrąg ormiański – najpopularniejszą i najsmaczniejszą rybą w Armenii jest pstrąg, który jest serwowany zarówno w wersji pieczonej, duszonej jak
i wędzonej. Dania rybne przyprawiane są typowymi dla Ormian ziołami
i podawane w towarzystwie warzyw.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy