Wiadomości branżowe

Rekuperacja w prostych krokach – oczami ekspertów www.rekuperatory.pl

Rekuperacja w prostych krokach – oczami ekspertów www.rekuperatory.pl
Ponieważ wiele w ostatnich latach mówi się o rekuperacji, większość inwestorów przymierzających się obecnie do budowy własnego domu zadaje sobie pytanie: na jaką wentylację się zdecydować: tradycyjną grawitację, czy nowoczesną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła - rekuperację. Fakty zdecydowanie opowiadają się za rekuperacją, która oznacza nie tylko zdecydowanie większy komfort w pomieszczeniach, ale również oszczędności na ogrzewaniu. Jak przymierzyć się do rekuperacji i od czego zacząć? Przeczytaj w najważniejszych punktach. O rodzaju wentylacji zdecyduj, gdy dom masz jeszcze na papierze Pamiętaj, że wentylację masz już wpisaną do projektu domu. Zgodnie z przepisami, dom musi być wentylowany. Najprawdopodobniej jest to wentylacja grawitacyjna, co oznacza, że zmianę musisz ująć w papierach oraz wpisać ją do książki budowy.Uwzględnij rekuperację w

Ponieważ wiele w ostatnich latach mówi się o rekuperacji, większość inwestorów przymierzających się obecnie do budowy własnego domu zadaje sobie pytanie: na jaką wentylację się zdecydować: tradycyjną grawitację, czy nowoczesną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację. Fakty zdecydowanie opowiadają się za rekuperacją, która oznacza nie tylko zdecydowanie większy komfort w pomieszczeniach, ale również oszczędności na ogrzewaniu.
Jak przymierzyć się do rekuperacji i od czego zacząć? Przeczytaj w najważniejszych punktach.

 1. O rodzaju wentylacji zdecyduj, gdy dom masz jeszcze na papierze
  Pamiętaj, że wentylację masz już wpisaną do projektu domu. Zgodnie z przepisami, dom musi być wentylowany. Najprawdopodobniej jest to wentylacja grawitacyjna, co oznacza, że zmianę musisz ująć w papierach oraz wpisać ją do książki budowy.
 2. Uwzględnij rekuperację w projekcie domu
  Wyrzuć kanały do wentylacji grawitacyjnej, by ich niepotrzebnie nie budować. I tak zostałyby zaślepione. Dzięki tej zmianie, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również miejsce. W niektórych przypadkach, może zostać usunięty cały komin, w niektórych tylko poszczególne kanały. W domach, w których nie ma kominka, oraz w których zastosowano rekuperację i pompę ciepła, kominów nie ma w ogóle.
 3. Zmodyfikuj projekt ogrzewania i dostosuj go do domu z rekuperacją
  Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło. Ma to szczególne znaczenie przy instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła. Oszczędności inwestycyjne mogą sięgnąć nawet 15 tys. złotych! Przy kotle gazowym również możesz zaoszczędzić. Dzięki tej modyfikacji dom będzie potrzebował mniej pętli ogrzewania płaszczyznowego oraz grzejniki o mniejszej mocy.
 4. Nie musisz osobno kupować projektu rekuperacji
  Firma instalacyjna, z którą podpiszesz umowę na wykonawstwo systemu, i tak wykona projekt opierając się o własne wytyczne, które niejednokrotnie zakładają wyższe niż minimalne ustawowe wymagania. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne oszczędności i komfort. Ważne, by projekt i wykonawstwo spoczywały w tych samych rękach. Odpowiedzialność będzie po jednej stronie.
 5. Wybierz doświadczoną firmę instalacyjną
  Prawdopodobieństwo, że wszystkie możliwe błędy wykonawcze popełniła już dawno temu, jest wysokie. Firma taka będzie także mogła zagwarantować wykonawstwo zgodne z projektem bez żadnych ustępstw jakościowych. Diabeł nie tkwi w rodzaju rekuperatora, czy instalacji. Diabeł tkwi w szczegółach.
 6. Zdecyduj się na rekuperator, który zapewni maksymalne zyski energetyczne
  Rekuperacja to nie tylko komfort w pomieszczeniach, ale również realne oszczędności na ogrzewaniu zimą. Zapewnić je może tylko wysokiej jakości rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym, który odzyskuje do 95% energii cieplnej lub do 127% energii całkowitej przy wymiennikach z odzyskiem wilgoci. Zdecyduj się na maksymalny możliwy odzysk.
 7. Wybierz nowoczesną instalację, którą można ukryć w przegrodach budowlanych
  Pamiętaj: dobra firma instalacyjna potrafi tak zaprojektować trasy prowadzenia kanałów, by prawie w 100% uniknąć ich zabudowy. Czasami jednak krótkie odcinki instalacji muszą zostać ukryte. Na rynku istnieją nowoczesne systemy z polietylenu, które umożliwiają całkowite ukrycie instalacji w przegrodach budowlanych. Tak, jak np. rury od centralnego odkurzacza, ukrywa się je w warstwie posadzki (zalewa) lub w suficie. Ich średnica jest bajecznie mała: 63 mm. Ponadto są bardziej ciche od kanałów stalowych, higieniczne i antystatyczne. W całości zaprojektowane w celu transportu powietrza.

  Pamiętaj, by sprawdzić, czy producent posiada na system atest higieniczny PZH udziela na niego pełnej gwarancji.

 8. Zastanów się, czy nie wspomóc działania systemu rekuperacji
  Np. gruntowym wymiennikiem ciepła, który zyskując darmową energię z ziemi zapewni dodatkowe zyski (latem: zysk chłodu, zimą: zysk ciepła). Oznacza to jeszcze większe oszczędności oraz jeszcze większy komfort w pomieszczeniach.

  Możesz też przemyśleć montaż urządzenia jonizująco-oczyszczającego powietrze, które wykorzystując zaawansowane procesy, wzbogaci nawiewane powietrze w korzystne dla zdrowia jony ujemne oraz usunie z powietrza bakterie, wirusy, roztocza, kurz i nieprzyjemne zapachy.

 9. Sprawdź protokół z regulacji systemu
  Powinien w 100% spełniać założenia projektowe, tj. uwzględniać zaprojektowane ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza. Właściwe zbilansowanie powietrza zapewni efektywne działanie systemu. Wspólnie z instalatorem zaprogramuj też pracę systemu na sterowniku zgodnie z rytmem dnia swojej rodziny.
 10. Pamiętaj, że większość tanich instalacji rekuperacji to systemy, które nie spełnią swojego zadania
  Ani w kwestii komfortu w domu, ani energooszczędności. Sprawdź, co kryje się pod niską ceną. Diabeł tkwi ? jak zwykle ? w szczegółach (patrz punkt 5).
 11. Skorzystaj z darmowej możliwości porównania konkurencyjnych ofert na system rekuperacji
  [email protected] lub 603 446 366. Wyślij rzuty każdej z kondygnacji domu.
A to już wiesz?  Termomodernizacja nie(d)oceniona. Możemy zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, zużywając mniej paliw

Więcej informacji: http://www.rekuperatory.pl

Warto zobaczyć: projekty domów, wentylacja mechaniczna grawitacyjna, wentylacja, agencja reklamowa, samochody usa

Źródło Rekuperatory. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy