Wiadomości branżowe

Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną ? Porady LIPIŃSCY DOMY

Dom energooszczędny w budowie to dla wielu wciąż przysłowiowa droga przez mękę. Problemy zaczynają  się często już na etapie załatwiania formalności, a niestety narastają w
Teaser

Dom energooszczędny w budowie to dla wielu wciąż przysłowiowa droga przez mękę. Problemy zaczynają  się często już na etapie załatwiania formalności, a niestety narastają w miarę zaawansowania prac. Wielu inwestorów już na samym początku budowy trafia na jedną z poważniejszych przeszkód ? jak znaleźć rzetelną, fachową ekipę budowlaną, która swoją pracę wykona przyzwoicie, nie zdzierając z nas przy tym skóry?

Poszukaj opinii w Internecie.

Na rynku jest wiele firm trudniących się rzemiosłem budowlanym, ale jak z tej ilości wyłowić fachowców z prawdziwego zdarzenia? Nadal niestety jest o wiele więcej inwestorów, szukających dobrych ekip, niż solidnych budowlańców. Najbardziej sprawdzonym i chyba najmniej zawodnym sposobem jest zatrudnienie ekipy z polecenia. Inwestorzy, którzy są zadowoleni z pracy firmy wykonawczej na pewno bez wahania polecą jej usługi innym. Inny sposób to wertowanie for internetowych. Internet to potężna platforma komunikacyjna, której  zasięg jest nieograniczony. Zamieszczona na forum informacja o nierzetelnych firmach szybko się rozprzestrzenia i bardzo trudno jest naprawić raz choćby nadszarpniętą opinię. Poważnie traktujące Klienta firmy mają świadomość, że nawet pojedynczy niezadowolony inwestor zyskuje dzięki internetowi skuteczną broń, dlatego dbają o swoją markę.  Stąd też przed wyborem firmy wykonawczej warto sprawdzić jej dane w sieci, a także poszperać na forach.  Dobrym sposobem jest też poproszenie o referencje ? żaden uczciwy wykonawca nie będzie wzbraniał się przed udostępnieniem  adresów swoich wcześniejszych  realizacji.  W poszukiwaniach warto też pamiętać o zasadzie, że dlatego jak coś jest do wszystkiego, to zazwyczaj bywa do niczego. Dlatego też z ograniczonym zaufaniem traktujmy firmy reklamujące się hasłem, że wykonują wszystkie prace na budowie. Lepiej jest pomyśleć o zatrudnieniu kilku fachowców w swojej dziedzinie, niż ludzi ?od wszystkiego?.

Ponegocjuj cenę.

Ważnym kryterium, obok jakości prac, jest też oczywiście wynagrodzenie. Zawsze warto ponegocjować  ? jest duża szansa, że uda nam się uzyskać kilka procent rabatu na zlecenie lub w podanej cenie wykonawca zwiększy zakres robót.  

Pamiętaj o umowie.

Kiedy ekipa została wybrana, cena zaakceptowana, bezwzględnie należy podpisać umowę. Dokument ten jasno precyzuje zakres pracy, wynagrodzenie, termin zapłaty, poświadcza, że wykonawca zapoznał się ze stanem budowy, który niejednokrotnie obejmowany jest przez kolejne ekipy i że nie ma co do niego zastrzeżeń. Dzięki umowie unikniemy sytuacji, gdy wykonawca niezbyt dokładnie oszacował ilość pracy i wraz z odkryciem, że jest jej więcej niż myślał ? podnosi stawki. Działa to także w drugą stronę ? inwestor nie może w ramach ustalonego wynagrodzenia dokładać pracy. W umowie warto zawrzeć zapis, że praca będzie wykonywana etapami i wraz ze skończeniem każdego z etapów, inwestor za  niego zapłaci. Uchroni nas to przed żądaniem zaliczek na poczet przyszłej pracy. Zaliczki można płacić wykonawcom tylko na rzecz zakupu materiałów i rozliczać je po ich dostarczeniu, na podstawie faktury. Zapis o wykonywaniu pracy etapami dobrze jest doprecyzować tak, żeby wykonawca każdy kolejny etap zgłaszał formalnie do odbioru, a inwestor miał określony termin (np. 3 dni) na zgłaszanie uwag. Czas taki jest potrzebny chociażby na konsultację z inspektorem robót. Gdy zostaną zgłoszone zastrzeżenia, ich usunięcie powinno nastąpić w ciągu np. 3 kolejnych dni. Po akceptacji wykonanych prac  powinna nastąpić płatność za nie, najczęściej w terminie 7 dni. Jak widać umowa dookreśla wiele spraw i często bywa też  niezbędna w przypadku dochodzenia ewentualnych roszczeń na drodze sądowej.

Zatrudnij kierownika budowy.

Ważną kwestią jest nadzór nad ekipą budowlaną. Niewielu inwestorów może pozwolić sobie na to, by niemal mieszkać na placu budowy nadzorując prace budowlane, a często także niewielu się na tym zna. Dobrym wyjściem jest zatrudnienie inspektora nadzoru. Wówczas inwestor może skupić się nad kontrolowaniem przebiegu prac, ale nie sprawdza ich jakości, gdyż w tym celu zatrudniony został inspektor nadzoru. Dzięki jego wiedzy i fachowości możemy być spokojni o losy naszej budowy.

Zobacz: projekty domów, rekuperacja


Dystrybucja: Prestige SEO

Źródło M&L Lipińscy DOMY. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy