Kuchnia

Poradnik alergika

Pomimo powszechnej opinii, reakcje uczuleniowe powodują nie tylko pyłki kwitnących roślin. Wśród alergenów wziewnych najczęściej uczulającym czynnikiem są roztocza, które znajdują się w kurzu domowym. Katar sienny, duszności, zapalenie spojówek czy zmiany skórne, to tylko niektóre z objawów, które mogą pojawić się u osoby cierpiącej na alergię. Jeśli te problemy dotyczą Ciebie, sprawdź co możesz zrobić, aby ograniczyć ich uciążliwość.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) co roku alarmuje o powiększającej się liczbie osób cierpiących na alergie. Obecnie objawy deklaruje nawet 40 proc. społeczeństwa. Związane jest to
z niewłaściwym trybem życia oraz osłabieniem systemu immunologicznego. Wiele osób żyje
w niewiedzy, przypisując objawy innym dolegliwościom. Zaczerwienione, łzawiące oczy, kichanie, katar czy kaszel często mylone są ze zwykłym przeziębieniem.

W większości przypadków alergia wziewna, nie zagraża bezpośrednio życiu człowieka, jednak jej uciążliwe objawy w znacznym stopniu zmniejszają komfort życia. Jak wynika z badań PTA, najczęstszym alergenem jest kurz i zawarte w nim roztocza. Reakcja uczuleniowa może nastąpić również w przypadku kontaktu z sierścią zwierząt, suchą karmą dla ryb, pleśnią, a także pyłkami drzew, traw oraz chwastów. Istnieją jednak proste metody, które mogą znacznie zmniejszyć nasilenie objawów alergicznych.

Sposoby przeciwdziałania alergii
1. Wykonaj niezbędne badania – jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, wykonaj testy skórne, które umożliwią rozpoznanie alergenów. To pomoże Ci uniknąć kontaktu z potencjalnym zagrożeniem.
2. Pyłki roślin uaktywniają się ranem i wieczorem – powinni o tym pamiętać wszyscy alergicy. Jeśli jesteś uczulony na pyłki, szczelnie zamykaj drzwi i okna w okresie intensywnego pylenia.
3. Alergia na kurz trwa cały rok – jeżeli jesteś uczulony na roztocza kurzu domowego, walka
z alergią trwa cały rok. Nie oznacza to, że nic w tej sprawie nie da się zrobić. Częste sprzątanie istotnie wpływa na komfort przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Zbieranie kurzu mokrą szmatką czy korzystanie z odkurzacza z filtrem wodnym to rozwiązania idealne dla alergików.
4. Pamiętaj o regularnych porządkach – nie każdy odkurzacz będzie przydatny w domu alergika. Podstawą jest, aby dany model posiadał filtr HEPA spełniający wysokie standardy oczyszczania i zatrzymywania małych cząsteczek zanieczyszczeń takich jak roztocza. Zakurzone półki, blaty i parapety, które równie często bywają miejscem wylęgu roztoczy, należy przecierać na mokro lub płynem antystatycznym. Co najmniej raz w miesiącu dobrze jest także umyć okna.
5. Zrezygnuj z ciężkich, grubych tkanin – zasłony czy dywany z długiego włosia lubią zbierać kurz. Staraj się unikać tego typu rozwiązań. Jeśli rezygnacja z firanek i zasłon nie wchodzi
w grę, warto jest prać je raz w tygodniu w wysokich temperaturach.
6. Pozbądź się zbędnych „kurzołapów” – wszelkie bibeloty, pamiątki z wakacji, obrazy, pluszowe zabawki i suszone kwiaty to idealne siedliska dla roztoczy. Schowaj cenne drobiazgi
w gablotach lub zamykanych pudełkach. W sypialni powinno się znaleźć jak najmniej rzeczy, które zbierają kurz.

7. Zdejmij pokrowce z kołder i poduszek – to kolejne miejsce, w którym gromadzi się kurz,
a co za tym idzie – roztocza. Zamiast tego zainwestuj w poduszki i kołdry wykonane z tkanin barierowych, przez które nie przenikają roztocza. Taka pościel przepuszcza powietrze, jest lekka i miła w dotyku. Marka Wendre, która od lat zajmuje się produkcją pościeli medycznej posiada linię ANIBACTERIAL – poduszki i kołdry wykonane właśnie z takich tkanin. Zawarta w nich aktywna substancja działa przeciwbakteryjnie. Produkty z linii ANTIBACTERIAL można prać
i suszyć w domowej pralce automatycznej w 60°C. Tak wysoka temperatura gwarantuje wyeliminowanie roztoczy będących największym wrogiem alergików.

Kołdra ANTIBACTERIAL

dostępna w dwóch rozmiarach:
155×200 koszt: 59 zł
200X220 koszt: 74,90 zł

Poduszka ANTIBACTERIAL

dostępna w dwóch rozmiarach:
50×60 koszt: 26 zł
70×80 koszt: 34 zł

Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

***
Wendre Polska sp. z o.o. jest jednym z największych producentów wyrobów pościelowych w Europie, od ponad stu lat sprawiając, że sypialnia jest ulubionym miejscem w domu Polaków. Działalność Wendre opiera się na trzech filarach: szacunku do pracowników, dbałości o najwyższą jakość produktów oraz troski o środowisko naturalne. W asortymencie firmy znajdują się tekstylia sypialnianie tj.: kołdry, poduszki, poduszki dekoracyjne, materace, topery oraz protektory na materace. Więcej informacji na: www.wendre.pl oraz www.wendre.sklep.pl

Similar Posts